CHAUTAUQUA LEADERSHIP NETWORK  Growing leaders since 1993

Our Members Are Our Assets

Use arrows to scroll through classes, or click on class in sidebar to go to class post.
Also search for member using search bar.

CLN Class of 2017

Bottom Row: Kyle Reyes (facilitator) Amber Leah, Jen, Lexi Nicki, Erin, Matt and Kirk Young (facilitator)
​Top Row: Yanira, Bill, Meagan, Carrie, Eric, Carly, Anne, Jana , Megan Barone, Johanna, Gloria Hobbs, Jacqueline, Gloria Smith and Beth.

CLN Class of 2017

Megan Barone, WCA Hospital/WCA Foundation
Yanira Castellano, Chautauqua Striders
Johanna Cortes, No information
Anne Davis, TLC Health Network
Carly Davis, Chautauqua Institution
Bill Everson, SmartEdge
Carrie Fix, TLC Health Network
Lexi Gatto, Northwest Bank
Amber Grekalski, United Way of Southern Chautauqua County
Leah Gustafson, Filgar Cutting Technologies, LLC
Eric Harvey, Alliance Advisory Group
Gloria Hobbs, Alliance Advisory Group
Nicki Kane, 21 Brix Winery
Matt Mazgaj, Phillips Lytle LLP
Gloria Miranda, Jamestown Board of Public Utilities
Meagan Myers, TLC Health Network
Jacqueline Phelps, Congressman Tom Reed
Beth Starks, Jamestown Community College
Marcia Restivo, The Resource Center
Jennifer Wilkins, State University of New York at Fredonia
 
 

CLN Class of 2016

From left:  Sandy Reale, Corrine Case, Kelly Brown, Bree Agett, Justin March, Michael Brown, Cody Gustafson, Danielle Marx, Heather Lynn, Ray Manning, Shannon Bobseine, Monica Kemp, Jarret Devereaux, Jessica Peterson, Sarah Toth, Cindy McFadden, Janelle Horton, Krista Camarata, Kristy Kathman, Julie Page, Steven Slaff, Patricia Briggs.  Not Pictured:  Kelly Fiorella, Katie Young

CLN Class of 2016

Bree Agett, CC Dept. Health and Human Services
Shannon Bobseine, TLC Health Network
Patricia Briggs, Jamestown Community College
Kelly Brown, Lakeshore Savings Bank
Michael Brown, Jamestown BPU
Krista Camarata, United Way Southern CC
Corrine Case, Jamestown Community College
Jarrett Devereaux, Jamestown BPU
Kelly Fiorella, WCA Services
Cody Gustafson, Saxton, Kocur and Assoc LLP
Janelle Horton, WIB, Inc dba Chautauqua Works
Kristy Kathman, Jamestown Renaissance Corp
Monica Kemp, SUNY Fredonia
Heather Lynn, Lynn Development
Ray Manning, TLC Health Network
Justin March, Jamestown Community College
Danielle Marx, Putnam-Record Agency
Cindy McFadden, Jamestown BPU
Julie Page, Old Navy
Jess Peterson, Northwest Bank
Sandy Reale, Smart Edge
Steve Slaff, Chautauqua Institution
Sara Toth, Chautauqua Institution
Katie Young, Chautauqua Leadership Network

CLN Class of 2015

Bottom Row Kneeling (from left): Amanda Gesing, Kirk Young, Stephanie Brown, Sabrina Carpenter, Lisa Emery, Daniel Heitzenrater, Tess Kerzner.  Top Row Standing (from left):  Jacqueline Chagnon, Jennifer Peters, Kelly Horton, Christy Cuifolo, Jennifer May-Desmond, Kristen Johnson–Lombardi, Joseph Russo,  Nicholas Gunner, Christopher LaGrow, Chad Cook, Denise Burnett, Tory Eklum, Trenton Lutes, Malachi Livermore, Lori Skellie, Brittany Sargent.  

CLN Class of 2015

Stephanie Brown, Cattaraugus County Bank
Denise Burnett, T-Meyers Enterprises
Sabrina Carpenter, iSmartEdge
Jacqueline Chagnon, Chautauqua Institution
Chad Cook, Nestle Purina
Christy Cuifolo, Jamestown Board of Public Utilities
Troy Eklum, Sandberg Kessler Architecture PC
Lisa Emery, Lake Shore Savings Bank
Amanda Gesing, Chautauqua Striders
Nicholas Gunner, State University of New York at Fredonia
Daniel Heitzenrater, Chautauqua County Office of the Executive
Kelly Horton, M & T Bank
Kristen Johnson-Lombardi, Jamestown Community College
Tess Kerzner, The Resource Center
Christopher LaGrow, State University of New York at Fredonia
Malachi Livermore, The National Comedy Center
Trenton Lutes, Jamestown Board of Public Utilities
Jennifer May-Desmond, Kelly Services
Jennifer Peters, United Way of Southern Chautauqua County
Joseph Russo, DFT Communications
Brittany Sargent, Community Helping Hands
Lori Skellie, Chautauqua County Dept. of Social Services
Kirk Young, Jamestown Community College

CLN Class of 2014

Bottom Row Sitting (from left): Brittany Beckstrom, Margie Dye, Jill Colburn, Gina Bloomquist, Tammy Anderson. Kneeling (from left): Jillian Kaczar, Dawn Eckenroad, Robyn Reger, Kelly Szymanowicz, Laura Anderson and Vanessa Weinert. Standing (from left): Amy Jo Dorler, Rachael Coon, Mike Restivo, Ida Klahn, Dan Smith, Ben Lindquist and Mickey Johnson. Standing Back Row (from left): Lead Facilitator Larry Robinson, Mike Saar, Holly Griffith, Chuck Cornell, Dan Brown, Scott Nuccio, Adam Dolce, Tonya Himes – Lobello and Elisabeth Rankin.

CLN Class of 2014

Laura Anderson, Jamestown Community College
Tammy Anderson, Jamestown Board of Public Utilities
Brittany Beckstrom, Chautauqua Institution – Athenaeum Hotel
Gina Bloomquist, Jamestown Area YMCA
Ken Brown, Northwest Savings Bank
Jill Colburn, Jamestown Community College
Rachael Coon, State University of New York at Fredonia
Charles Cornell, State University of New York at Fredonia
Adam Dolce, Cassadaga Job Corps Academy
Amy Jo Dorler, State University of New York at Fredonia
Magdalena Dye, Lake Shore Savings Bank
Dawn Eckenrode, State University of New York at Fredonia
Holly Griffith, Buffamante Whipple Buttafaro PC
Tonya Himes-Lobello, Northwest Savings Bank
Michele Johnson, WCA Services Corporation
Jillian Kaczar, United Way of Southern Chautauqua County
Ida Klahn, iNorthen Chautauqua Community Foundation
Benjamin Lindquist, Chautauqua Striders
Scott Nuccio, Integrated Benefit Solutions
Elisabeth Rankin, New York State Assembly
Robyn Reger, State University of New York at Fredonia
Michael Restivo, Dawson Metal
Michael Saar,Jamestown Board of Public Utilities
C. Daniel Smith, Nestle Purina Pet Care
Kelly Szymanowicz, The Resource Center
Vanessa Weinert, Chautauqua Institution

CLN Class of 2013

Bottom Row Sitting (from left): Leanna Luka-Conley, Terri Helwig, Amy Rohler, Jackie Patterson,  Kneeling (from left): Megan Sorenson and Hyla Brinkley. Standing (from left): Andy Freay, Karen Fuller, Kelly Biddlecom, Jennifer Cresnati, Sarah DelMonte, Shannon Gawronski, Bonnie Carlson, Dawn Greyson, Terri Kindberg, Journey Gunderson.  Standing Back Row (from left): Jessica Nuccio, Melissa Balch, Larry Robinson (Lead Facilitator), Dan Reynolds, Scott Crist, Justin Hanft, William Reynolds III, Wade Terhune, Derek Ames.

CLN Class of 2013

Derrek Ames, Zeibart of Jamestown
Melissa Balch, M & T Bank
Kelly Biddlecom, Brooks Memorial Hospital
Hyla Brinkley, Jamestown Board of Public Utilities
Bonnie Carlson, WCA Services Corporation
Leanna Luka-Conley, The Resource Center
Jennifer Cresanti, Gebbie Foundation
Scott Crist, Cattaraugus County Bank
Sarah DelMonte, Faculty Student Association at SUNY Fredonia
William Evans, III, Phillips Lytle LLP
Andy Freay, Chautauqua Institution
Karen Fuller, Jamestown Community College – SO Campus
Shannon Gawronski, TLC Health Network
Dawn Greyson, No information
Journey Gunderson, Lucille Ball Desi Arnaz Center for Comedy
Justin Hanft, Chautauqua County Chamber of Commerce
Terri Helwig, Faculty Student Association at SUNY Fredonia
Terri Kindberg, Chautauqua Chidren’s Safety Village
Jessica Nuccio, Integrated Benefit Solutions
Jackie Patterson, Jamestown Community College – NO Campus
Daniel Reynolds, Jamestown Board of Public Utilities
Amy Rohler, Helping Hands of Jamestown
Megan Sorenson, Chautauqua Foundation
Wade Terhune, TLC Health Network

CLN Class of 2012

Bottom Row Sitting (from left): Michele Starwalt, Amy Riforget McCloskey, Jade Barber, Cassandra Mazurek, Billie Jean Hubert, Angelica Astry. Kneeling (from left):  Tim Dole, Jordan Steves, Jessica Dayton, Kelly Coon, Linda Courtney, Maria Perez – Cruz, Cynthia Neu.  Standing (from left):  Ryan Emmick, Joni Blackman, Scott Hultquist, Max Martin, Alison Barry, Frank Galeazzo, Jim Korzeniewski, Kalan Brown, Josh Gardner, Rob Mamon, Crystal Rose, Leslie Mathis.

CLN Class of 2012

Angelica Astry, SUNY Fredonia
Jade Barber, Jamestown Community College
Alison Barry, SUNY Fredonia
Joni Blackman, Fenton History Center
Kalan Brown, Chautauqua County Health Network
Kelly Coon, WCA Services, Inc.
Linda Courtney, Brooks Hospital
Jessica Dayton, YWCA of Jamestown
Tim Dole, Five Star Bank
Ryan Emmick,  Lake Shore Savings Bank
Frank Galeazzo, Jamestown BPU
Joshua Gardner, Sandberg Kessler Architects
Billie Jean Hubert, CASAC
Jim Korzeniewski, Nestle Purina Pet Care
Rob Mamon, Building Controls & Services
Max Martin, Eastside Family YMCA
Leslie Mathis, Chautauqua Institution
Cassandra Mazurek, Faculty Student Association
Cynthia Neu, The Resource Center
Maria Perez-Cruz, Catholic Charities of Buffalo
Amy Riforgiat, GA Learning Center @ LSS
Crystal Rose, Jamestown Community College
Michele Starwalt, Chautauqua Striders
Jordan Steves, Chautauqua Institution

CLN Class of 2011

Top Row Standing (from left): Laurie Shults, Elizabeth Cipolla, Chris Ames, Dan Blixt, Scott Butler, Lisa Karalus, Ken Styers, Jamie Kranak, Sandy Noble, Larry Robinson, Lead Facilitator, Jim Barrett, Jesse Zeiders, Cecil Miller, Jason Chinni, Jeff Laumer, Ben Webb. Seated (from left): Kris Maytum, Michael Gollnitz, Becky Robbins, Kandace West, David Marcoux, Robin Muscaro. Sitting on Floor (left): Michelle Williams, Denise Szalkowski, Nicolette Lamb, Ashley VanEpps, Susan Colwell

CLN Class of 2011

Chris Ames, Building Controls & Services, Inc.
James Barrett, Northwest Savings Bank
Dan Blixt, Westburgh Electric
Scott Butler, Lake Eric Regional Health System of NY
Jason Chinni, YMCA of Jamestown
Elizabeth Cipolla, Jamestown Business College
Susan Colwell, St. Susan Center
Michael Gollnitz, Lake Shore Savings Bank
Lisa Karalus, iLake Shore Savings Bank
Jamie Kranak, Chautauqua Institution
Nicolette Lamb, Faculty Student Association at SUNY Fredonia
Jeff Laumer, American Red Cross of Southwestern NY
David Marcoux, Sandberg Kessler Architecture & Engineering
Kris Maytum, DFT Communications, Inc.
Cecil Miller, WCA Hospital
Robin Muscaro, WCA Services, Inc.
Sandy Noble, SUNY Fredonia
Becky Robbins, Jamestown Board of Public Utilities
Laurie Shults, Shults Auto Group
Ken Styers, Building Controls & Services, Inc.
Denise Szalkowski, SUNY Fredonia
Ashley VanEpps, Chautauqua Physical Therapy
Ben Webb, Webb’s Captains Table
Kandace West, Nestle Purina
Michelle Williams, The Resource Center
Jesse Zeiders, Jamestown Community College

CLN Class of 2010

Top row Standing (from left): Ronald Hasson, David Misenheimer, Daniel Heims, Adam Dimitri,  Krystal Waite, John (Bob) Rogers,  John Barber,  Second Row Standing (from left): Michele Albaugh, Scott Derby, Kimberly Greco,  Susan Bobek, Alison Lynch, Teresa Alonge, Karen Bohall,  Kneeling (left): Kelly Maloney, Kneeling (right): Douglas Nelson, Top Row Seated (from left): Deborah Sweeney, Annette Bittorf, Sarah Laurie, Gretchen Fronczak,  Bottom Row (from left): Kathryn Crespo,  Tory Irgang,  Catherine Popielarz,  Heidi Moldenhauer

CLN Class of 2010

Michele Albaugh, The Resource Center
Teresa Alonge, Chautauqua Institution
John Barber, YMCA of Jamestown
Annette Bittorf, Chautauqua Striders
Karen Bohall, WCA Hospital
Susan Bobek, Chautauqua County Humane Society
Kathryn Crespo, Eagle Systems of Jamestown
Scott Derby, Building Controls & Services, Inc.
Adam Dimitri, Lakeshore Savings Bank
Gretchen Fronczak, SUNY Fredonia
Kimberly Greco, The Resource Center
Ronald Hasson, The Resource Center
Daniel Heims, WCA Services Corporation
Tory Irgang, Chautauqua Health Network
Sarah Laurie, SUNY Fredonia
Alison Lynch, Five Star Bank
Kelly Maloney, Jamestown Community College
David Misenheimer, Harrington Sandberg Architecture & Engineering
Heidi Moldenhauer, SUNY Fredonia
Douglas Nelson, Northwest Savings Bank
Catherine Popielarz, FSA @ SUNY Fredonia
Bob Rogers, Something Unique Gallery & Frame Shop
Deborah Sweeney, No information
Krystal Waite, Veracity Benefit Designs, Inc.

CLN Class of 2009

Bottom Row (L-R) : Carol Rasmussen, Krista Carpenter, Susan Stancombe, Leslie Brown, Nichole Wilcox, Amy Beers Standing Row 2 (L-R): Cheryl Calhoun, Valerie Gross, Erika Jacobson, Thomas Anderson, Ric D’Angelo, Jodi Rzepka, Barbara Deike, Tina Cordner, Brandi Nelson Standing Row 3 (L-R): Jason Letersky, David Reinhardt, Nate Swart, David Thomas, Matt Ewalt, Kyle Brown, Eric Skowronski, Michael Pease

CLN Class of 2009

Thomas Anderson, Jamestown YMCA, Lakewood Branch
Amy Beers, SUNY Fredonia
Kyle Brown, Chautauqua County
Leslie Brown, Buffamante Whipple Buttafaro PC
Cheryl Calhoun, Workforce Incestment Board, Inc.
Krista Carpenter, Five Star Bank
Tina Cordner, Chautauqua Institution
Ricci D’Angelo, Acu-Rite Companies Inc.
Barbara Deike, Jamestown Community College
Matthew Ewalt, Chautauqua Institution
Valerie GrossGirl Scouts of Western New York, Inc.
Nichole Hezebicks, Southern Tier Environments for Living, Inc.
Erika Jacobson, Nestle Purina Petcare
Jason Letersky, FSA at SUNY Fredonia
Brandi Nelson, Northwest Savings Bank
Michael Pease, Chautauqua County Health Network
Carol Rasmussen, CCIDA
David Reinhardt, Chautauqua Striders
Jodi Rzepka, SUNY Fredonia
Eric Skowronski, SUNY Fredonia
Susan Stancombe, Northwest Savings Bank
Nathaniel Swart, Jamestown Community College
David Thomas, WCA Services Corporations

CLN Class of 2008

Bottom Row (L-R): Lyle Roof, Tiffany Welch, Julie Essek, Sherry Lantz, Kerri Brown, Terri Ludovicy Kneeling (L-R): Shannon Moore, Sarah Malinoski, Kathryn Thies, Joelle Conti, Kathleen Geise, Christine Schuyler, Kathleen Peterson Standing (L-R): Kaustubh Marathe, Lynda Pleszewski, Joel Marsh, Joanna Dahlbeck, Mark Wojcinski, Rachel Nordine, Billy Torres, Grant Umberger, Rich Farr, Susan Chiappone

CLN Class of 2008

Kerri Brown, Chautauqua Works/WIB
Susan Chiappone, Southern Tier Environments for Living
Joelle Conti, Jamestown Saving Bank
Joanna Dahlbeck, Vacation Properties Group
Julie Essek, Dunkirk & Fredonia Telephone
Rich Farr, Blackstone-Ney Ultrasonics
Kathleen Geise, Chautauqua Works
Tim Hays, Precision Web Tech, Inc.
Sherry Lantz, SUNY Fredonia Recearch Foundation
Terri Ludovicy, Advertising Advantage
Sarah Malinoski, Chautauqua Institution
Kaustubh Marathe, Blackstone-Ney Ultrasonics
Joel Marsh, WCA Hospital/Joel Marsh Productions
Shannon Moore, SUNY Fredonia
Rachel Nordine, Trinity Biotech
Kathleen Peterson, Chautauqua County Rural Ministry
Lynda Pleszewski, SUNY Fredonia
Lyle Roof, Lakeview Computer Consulting, Inc.
Christine Schuyler, Westfield Memorial Hospital
Kathryn Thies, SUNY Faculy Student Assocation
Billy Torres, iYMCA
Grant Umberger, Jamestown Community College
Tiffany Welch, Lutheran Home & Rehabilitation Center
Mark Wojcinski, Jamestown Savings Bank Ice Arena

CLN Class of 2007

Bottom Row (Reclining): Larry Robinson, Facilitator Kneeling (L-R): Jim white, Chris Vitarelli, Linda Niedbalski, Dan Hickman, Jackie Dietrick Seated (L-R): Pete Morgante, Rich Ryan, CJ Kelley, Mark Delcamp, Mark Shafer, Joe Pascoe Standing (L-R): Indo Quinones, Scott McDonald, Sharon Lisciandro, Scott Mekus, Lorraine Walker, Rebecca Brumagin, Michelle Kowalski, Donna Huse Top Row (L-R): Carol Bremmer, Cheryl Frederes, Mayra Alvarado, Nancy Gleason, Jackie Dietrick, Marsha Hern, Julia Ciesla-Hanley

CLN Class of 2007

Mayra Alvarado, Chautauqua Home Rehabilitation & Improvement Corporation
Carol Bremmer, Jamestown Community College
Jody Briggs, Boys & Girls Club of Northern Chautauqua County
Rebecca Brumagin, Achievement Center
Julia Ciesla-Hanley, Greater Jamestown Empire Zone
Mark Delcamp, SUNY Fredonia
Jackie Dietrick, Hospice of Chautauqua County
Cheryl Frederes, Greater Buffalo Savings Bank
Nancy Gleason, Real Estate Advantage/Gebbie Foundation Board
Marsha Hern, Jamestown Community College
Dan Hickman, American Red Cross, Chautauqua County Chapter
Donna Huse, Nestle Purina Pet Food
Clifford Kelley, Jamestown Savings, a division of Northwest Savings Bank
Michelle Kowalski, SUNY Fredonia
Sharon Lisciandro, Century 21 Turner Brokers
Scott McDonald, Chautauqua Works
Scott Mekus, YMCA
Peter Morgante, Buffamante Whipple Buttafaro PC
Linda Niedbalski, M&T Bank
Joe Pascoe, Cummins Engine/Lakewood United Methodist Church
Indoallana Quinones, Dunkirk Community Partnership
Richard Ryan, SUNY Fredonia
Mark Shafer, Acu-Rite Companies
Christopher Vitarelli, Lakewood Baptist Church
Lorraine Walker, Chautauqua Striders
James White, Southern Tier Environments for Living
 

CLN Class of 2006

Front Row Kneeling (L-R): Dan Siracuse, Rhonda Mease, Joann Schrock, Jane Fischer, Katie Smith, Stephanie Foti (deceased). Second Row (L-R): Regina Marie Gonzalez, Peggy Szczukowski, Cristine Huff, Todd Schaefer, Rosary Kolivas, Pam Pratt, Marcia Beth Jones, Jane Peterson (relocated). Third Row (L-R): Matt Jones, Paul Benson, Mark Eckendorf, Annette Drummond, Amy O’Brien, Jerry Dudley, Suzanne Becker, Jim Quattrone, Dave Brown.

CLN Class of 2006

Jeff Baker, Jamestown Plastics, Inc.
Marilyn Brainardm, Summer Wind Cruises
Colin Chase, Chase Information Systems
Tracy Collingwood, SUNY Fredonia
Julie Dorman, Jamestown Community College
Sally Egan-Wittig, SUNY Fredonia
Laurie Ensign, SUNY Fredonia
Katie Frederickson, James A. MacCullum, Esq.
Mary Helt, Dunkirk School District
Jean Ingerson, CASA of Chautauqua County, Inc.
Misty Johnson, Falconer Printing & Design, Inc.
Carrie Kukuda, Greater Buffalo Savings Bank
Lisa Lane-Gniewecki, Girl Scouts of Southwestern New York
Carmen Llera, Getsemani Church
Lisa Ludemann, DFT Communications
Jerry McGarrity, Jamestown Community College
Brett Odorisio, Chautauqua Institution
Patricia Pihl, Marketing Consultant
Judith Presutti, City of Dunkirk Housing Authority
Deborah Tederous, United Way of Northern Chautauqua County
Trish Uldrich, Westfield Memorial Hospital
Early Waller, Friendship Baptist Church
 

CLN Class of 2005

Front Row Reclining (L-R): Amanda Bogert, Bill Burley. Second Row (L-R): Mark Graves, Liz Silliman, Kim Baker, Lisa Haglund, Sarah Becker, Juanita Flint. Third Row (L-R): Bonnie DeJoy, Cathe Kilpatrick, Lissa VanDewark, Heather Mansfield, Suzan Carlson, Kathy Colby-Leonard. Fourth Row (L-R): Carlos Llera, Mike Erlandson, Char Heinning, Shari Miller, Steve Swanson, David Munsee, Jon Taber, Jared Lindell.

CLN Class of 2005

Kim Baker, St. Peter’s Episcopal Church
Sarah Becker, Jamestown Community College
Amanda Bogert, Zurn Industries
William Burley, Acu-Rite Companies, Inc.
Suzan Carlson, Prepaid Legal
Kathleen Colby-Leonard, Chautauqua Alcohol & Substance Abuse Council
Bonnie DeJoy, Trinity Biotech
Mike Erlandson, Town of Ellicott
Juanita Flint, Lamar Advertising
Lisa Haglund, Jamestown Savings Bank
Charlene Heinning, Chautauqua Institution
Catherine Kilpatrickm, SUNY Fredonia
Jared Lindell, Chautauqua Region Community Foundation
Carlos Llera, Getsemani Church
Heather Mansfield, SUNY Fredonia
Shari Miller, SUNY Fredonia
David Munsee, Cornell Cooperative
Elizabeth Silliman, M & T Bank
Steven Swanson, HSBC Bank USA
Jonathan Taber, Phillips Lytle LLC
Lissa VanDewark, Jamestown Savings Bank

CLN Class of 2004

 
Front Row (L-R): Donna Flinchbaugh, Denise Kingsley-Joy. Second Row (L-R): Linda Jordan, Henry Ward, Carolyn Stowe, Bill Prieto, Deborah Moore, Rebecca Ruiz, Jean McGowan, Catherine Iannello. Third Row (L-R): Cathleen Abers-Kimball, Judy Langworthy, Amy Cuhel-Schuckers, Elizabeth Cipolla, Jody Cheney, Larry Ludemann, Steve Morvary. Fourth Row (L-R): Jerry Pardue, Ben Kirst, Barry Swanson, Gary Mickle.

CLN Class of 2004

Cathleen Abers-Kimball, 2ndLook Graphic Design
Jodell Cheney, Workforce Investment Board
Elizabeth Cippola, Cliffstar Corporation
Amy Cuhel-Schuckers, SUNY Fredonia
Donna Flinchbaugh, M & T Bank
Catherine Iannello, Jamestown Community College
Linda Jordan, Chautauqua Institution
Denise Kingsley-Joy, Jamestown Community College
Benjamin Kirst, SUNY Fredonia
Judy Langworthy, SUNY Fredonia
Lawrence Ludemann, DFT Communications
Jean McGowan, Jamestown Community College
Deborah Moore, Buffamante, Whipple, Buttafaro
Stephen Morvay, EE Austin
Gerald Pardue, Acu-Rite
William Prieto, Advertising Advantage
Rebecca Ruiz, Ross Learning
Carolyn Stow, United Way of Northern Chautauqua County
Barry Sawnson, Jamestown Police Department
Henry Ward, Westfield Memorial Hospital

CLN Class of 2003

Front Row Kneeling (L-R): Tim Piazza, Ben Johnson, Karen Williams, Rod Morgenstern, Liz Lingenfelter, Jeff Bell, George Meier. Second Row (L-R): Judy Shaffer, Pat Bertges, Meg Pickard, Lori Danforth, Susan Westling, Sherrie Flannery, Maureen Fredrickson. Third Row (L-R): Ray Downey, Dawn Babbage, Judy Parker, Barry Nateman, Susan Besemer, Beth Oakes, Susan Radicella, Jason Beckwith, Lori Jafarjian, John Blackman, Nick Green.

CLN Class of 2003

Dawn Babbage, Jamestown Community College
Jason Beckwith,  Lutheran Social Services
Jeffrey Bell, Northern Chautauqua Community Foundation
Patricia Bertges, Lake Shore Savings
Susan Besemer, Ideafusion
John Blackman, Chautauqua Alcoholism & Sub. Abuse Council
Lori Danforth, Lake Shore Savings
Raymond Downey, Chautauqua Institution
Sherrie Flannery, Jamestown Community College
Maureen Fredrickson, Animal Systems
Nicholas Green, DFT Communications
Lori Jafarjian, Workforce Investment Board-Chautauqua Works
Benjamin Johnson, Blackstone-NEY Ultrasonics
Elizabeth Lingenfelter, Wegmans
George Meier, No information
Rodney Morgenstern, Blackstone-NEY Ultrasonics
Barry Nateman, WCA Hospital & WCA Services
Beth Oakes, YWCA of Jamestown
Judy Parker, Lakeside Park Renewal Committee
Timothy Piazza, Jamestown Community College
Meg Pickard, Jamestown Police Department
Susan Radicella, Chautauqua County Office of Emergency Services
Judy Shaffer, Erie 2-Chautauqua-Cattaraugus BOCES
Susan Westling, Chautauqua County Planning Department
Karen Williams, C&E Telephone

CLN Class of 2002

Front Row Kneeling (L-R): Delana Rupp, Myriam Mayshark, Michelle Francis (relocated). Second Row (L-R): Alba Arters, Lesley Williamson, Stephanie Braymiller, Beth Muscoreil. Third Row (L-R): Ann Nolloth, Kathy Burch, Jackiette Hicks, Wendy Present, Cody Britton, Linda Shields, Debbie Espinosa (relocated), Sue Gatto. Fourth Row (L-R): Eric Kroon, Ken Lawton, Suellen Carlson, Mary Donnelly, Ron Catalano, Tim Hoyer, Rich Thies.

CLN Class of 2002

Alba Arters, The Resource Center
Stephanie Braymiller, Chautauqua County Dept. of Social Services
Cody Britton, X-Press Signs
Kathy Burch, American Red Cross, Chautauqua County Chapter
Suellen Carlson, Lutheran Social Services
Ron Catalano, Jack’s Welding/RD Design & Development
Mary Donnelly, Blackstone Ney Ultrasonics
Debbie Espinosa, One Accord Initiatives
Michelle Francis, Jamestown Community College
Susan Gatto, DFT Communications
Jackiette Hicks, No information
Timothy Hoyer, Gloria Dei Lutheran Church
Eric Kroon, Saging Center
Kenneth Lawton, Hope’s Architectural Products
Myriam Mayshark, Imagine Arts Cafe
Elizabeth Muscoreil, Erie 2 Chautauqua Cattaraugus BOCES
Ann Nolloth, Integrated Benefit Solutions
Ronda Piazza, Jamestown Family YMCA
Wendy Present, Jamestown Community College
Delana Rupp, Jamestown Community College
Linda Shields, Chautauqua County Probation
Richard Thies, Blackstone Ney Ultrasonics
Wendy Westwood, Chautauqua Lake Central School
Lesley Williamson, Chautauqua Institution

CLN Class of 2001

Front Row Kneeling (L-R): Dan Siracuse, Rhonda Mease, Joann Schrock, Jane Fischer, Katie Smith, Stephanie Foti (deceased). Second Row (L-R): Regina Marie Gonzalez, Peggy Szczukowski, Cristine Huff, Todd Schaefer, Rosary Kolivas, Pam Pratt, Marcia Beth Jones, Jane Peterson (relocated). Third Row (L-R): Matt Jones, Paul Benson, Mark Eckendorf, Annette Drummond, Amy O’Brien, Jerry Dudley, Suzanne Becker, Jim Quattrone, Dave Brown.

CLN Class of 2001

Suzanne Becker, Chautauqua County Dept. of Social Services
Paul Benson, Grants Development
David Brown, Jamestown Plastics, Inc.
Annette Drummond, Chautauqua County Industrial Development Agency 
Jerry Dudley, American Red Cross, Chautauqua County Chapter
Mark Eckendorf, Jamestown Family YMCA
Jane Fischer, Chautauqua County Health Department
Stephanie Foti, Jamestown Community College
Regina Gonzalez, Salamanca Counseling Center
Cristine Huff, Four Points Sheraton
Marcia-Beth Jones, Clymer/Panama Schools
Mathew Jones, Chautauqua Region Community Foundation
Rosary Kolivas, Jamestown Community Learning Center
Jane Peterson, Chautauqua County Dept. of Social Services
Amy O’Brien, Erie 2 Chautauqua Cattaraugus BOCES
Pamela Pratt, Chautauqua County Dept. of Social Services
James Quattrone, Chautauqua County Sheriff’s Department
Rhonda Mease, Blackstone Ney Ultrasonics
Todd Schaefer, Pucci Carpet & Furniture
Joanne Schrock, The Resource Center
Dan Siracuse, DFT Communications
Katie Smith, Chautauqua County Office of the Aging
Peggy Szczukowski, Kids First Facilitator

CLN Class of 2000

Chautauqua Leadership Network Logo

CLN Class of 2000

Sherry Bauer-Mong, CB Richard Ellis
Maggie Bryan-Peterson, SUNY Fredonia
Michael Burbey, General Electric Rail
Cyndee Burnett, Relocated
Pamela Butler, Relocated
Pamela Frank, ERA VIP Real Estate
Jennifer Harkness, Northwest Savings Bank
Lori Hause, No information
Eric Hern, Segel & Sons Metal Recycling
Todd Hnatyszyn, UBS Financial Services
Delores Langford, W. New York Testing Services, Inc.
Robert Lind, Alliance Advisory Group
Jennifer Liuzzo, Eagle Sales Realty
Ruth Lundin, Jamestown Audubon Society, Inc.
Annette Mohawk, Relocated
Mark Morton, The Resource Center
Patricia Nelson, Relocated
Pamela Peterson, No information
Jennifer Satalino, Northwest Savings Bank
Michelle Snyders, Relocated
Richard Syper, R & R Landscaping
Linda Thomas, Retired
Amy Vercant, No information
Leigh/Mick Yates, Century 21/Turner Brokers
Yates Leigh/Mick, Century 21/Turner Brokers
 

CLN Class of 1999

Chautauqua Leadership Network Logo

CLN Class of 1999

Deborah Brown, The Resource Center
Denise Burbey, Jamestown Community College
Grace De la Garza, Chautauqua Opportunities
Sharyn Duff, Carriage House
Paul Harms, Johnson Mackowiak Moore & Myott
Carmen Hlosta, Chautauqua County Dept. of Social Services
Russell Homme, Retired
Vincent Horrigan, Retired – Legislature
Phyllis Jones, Retired
Deborah Kathman, Chautauqua Striders
Pamela Noll (Stelmach), Allied Alarm Services Inc.
David Pihl, DFT Communications
Gary Porter, Relocated
Karen Raccuia, Relocated
UnaMae Reck, Relocated
Michael Ricketts, Retired
Loretta Smith, Chautauqua Striders
Bart Sobczyk, NRG Energy, Inc
Kathleen Sortore, No information
Geoffrey Turner, Crown Hill Stone, Inc.
Wade Weatherlow, DFT Communications, Inc.
Rose Wightman, No Information
Lee Wright, Deceased
 
 

CLN Class of 1998

Chautauqua Leadership Network Logo

CLN Class of 1998

Ann Abdella, Chautauqua County Health Network
Thomas Cardman,  Relocated
Harry Centner,  Dept. of Agriculture Markets
Janet Centner,  Retired
Carol Dankert,  CC Dept. of Social Services
Patricia DiPalma, Westfield Memorial Hospital
Kathy Furness, Samucha, Canary Enterprises
Joyce Haines, Destinations Plus
Sharon Hamilton, LSS Senior Housing
Lynette Kelly-Paradiso, Southern Chautauqua County Credit Union
Patricia Kinney, Retired
Mary Jo Kozlowski, No information
Kent Ladd,  Relocated
Christopher Lanski,  Excelco Developments, Inc./Newbrook Machine
Laurie Livingston,  LL Consulting
Sally Martinez, Retired
Patricia Munson, Chautauqua Alcoholism & Substance Abuse Council
John Murphy, No information
Kimberly Norton, Carriage House Companies
Andrew O’Brien, WCA Hospital
Mary Rockey, Robo Enerprises
Tommy Roque, No information
Willfred Rosas, New York State Police
Sandra Sonnenberg, No information
Rick Townsend, No information
Donna Vanstrom, Family Service / Chautauqua Region
Scott Videll, The Carriage House, Inc.
 
 

CLN Class of 1997

Chautauqua Leadership Network Logo

CLN Class of 1997

Sharon Bartoo,  Info to come
Steven Brooks,
Lisa Culligan
Patricia Eckwahl
Lisa Eikenburg
John Hamels, PhD
Connie Hestily
Penelope Hutton
Robert Johnson
Roberta Keller
Donna Kohler
Marijka Lampard
Diana Meckley
Wendy O’Connor
Terrill Ortiz
Ron Paige
Robert Piede
Tim Piotrowski
Sharon Reed
Larry Robinson
Raul Ruiz
Sandra Sandy
Tillie Solomonson
Jeffrey Strauser
Barrie Yochim II
 
 

CLN Class of 1996

Chautauqua Leadership Network Logo

CLN Class of 1996

Jean Blackmore, SUNY Fredonia
Jo Bull, Relocated
Laura Corey, E.K. Ward & Assoc. of the So. Tier
Laila Denoya, Independent Higher Education Consultant
Thomas Faber, Retired
Diane Genung, DFT Communications
Diane Hannum, No. Chaut. Community Foundation
Andrew Johnson, Jr., TitanX Engine Cooling
Ronda Lausterer, Relocated
Jean Malinoski, Retired
Carmen Montanez, No information
Michael Moots, Jamestown Community College Foundation
Kathleen Morris, Relocated
Adam Mosteller, No information
Debra Ognibene, GA Child and Family Services
Terrance Redman, No information
Carolyn Seymour, Chautauqua Home Rehabilitation Improvement Corp.
Mark Thomas, No information
Jim Todaro, New York State
Betsy Wright, WCA Hospital
 

CLN Class of 1995

Chautauqua Leadership Network Logo

CLN Class of 1995

Suzanne Allen, Bemus Point United Methodist Church
Carole Bellanca, Carole Bruce, Management Resource (Buffalo)
Carolyn Briggs, Retired
Jim Foster, Retired
William Galindo, Grafco PET Technologies
Paul Hedberg, Retired
Victoria James, Jamestown Department of Youth Services
Katherine Kaus, Lake Shore Savings Bank
Jim Lathrop, Retired/Relocated
Don Luscher, Relocated
Douglas Mahany, W. L. Putnam Agency, Inc.
Susan McNamara, PhD, SUNY Fredonia
Carl Pawlak, Niagara Mohawk Power Corporation
Patricia Pembridge, NA
Patricia Perlee, Retired
Deborah Piotrowski, Jamestown Public Schools
Frank Porpiglia, Jamestown Community College
Mark Pouthier, NA
Jennifer Schlick, Jamestown Audubon Nature Center
Larry Senn, WCA Hospital
Robert Smith, Nestle Purina Pet Care
Sallie Walker, NA
Ann Weidman, Retired
Patricia West, NA
 
 

CLN Class of 1994

Chautauqua Leadership Network Logo

CLN Class of 1994

Nancy Bargar, No information
Morris Cheney, No information
Richard Dixon, Chautauqua County Industrial Dev. Agency
Dianne Eisenhardt, Relocated
Todd Huber, No information
David Leathers, Jamestown BPU
David Mancuso, Lake Shore Savings Bank
Sally Myers, No information
Lillian Ney, MD, Retired Physician
Andrew Nixon, Chautauqua County Visitors Bureau
Kim Peterson, Retired
Everett Seastrum, III, Deceased
Hadley Weinberg, Weinberg Financial Group
Gary Winger, Retired
 

CLN Class of 1993

Chautauqua Leadership Network Logo

CLN Class of 1993

James Barney, Relocated
Gary Barr, Deceased
Louis DiPalma, Lake Shore Savings Bank
Sandra Gaylord, Lake Shore Savings Bank
Andrew Goodell, Goodell & Goodell
Ron GrahamRetired
Richard KetchamRelocated
Carol Lorenc, Foxe Farmhouse Bed & Barn
Daniel Reininga, Lake Shore Savings Bank
R. Bard Schaack, Retired
David Shepherd, Retired
Sylvia Stenander, Retired
Mary Kay Szwejbka, PhD Jamestown Community College
Karen West    SUNY Fredonia Foundation